LOTO eljárás 9 lépése
Teljesen természetes, hogy az ipari gépek, berendezések működés közben veszélyesek. Lehet-e ugyanez a berendezés 100%-osan biztonságos, ha le van állítva és az „értékteremtés” éppen szünetel? Karbantartáskor, javításkor vagy éppen takarítás közben veszélyben vagyunk-e? A válasz egyértelműen IGEN. Mindaddig, amíg az energiaforrások, mint például az áram, a földgáz, a gőz, a víz és a sűrített levegő csatlakoznak a géphez, fennáll a veszély. Azokat a munkavállalókat, akik karbantartják vagy javítják a berendezést, vagy annak közelében dolgoznak, ismerni kell ezeket a veszélyeket, és fel is kell ismerniük, hogy milyen lépéseket tegyenek a teljeskörű biztonság érdekében.
Első lépés: Energiaforrások azonosítása
Készülj fel a LOTO-ra, nézd át a LOTO eljárást! Azonosítsuk körültekintően az összes energiaforrást, ami a berendezéshez kapcsolódik. Tervezzük meg a folyamatot a biztonságos újraindításig.
Második lépés: Munkatársak értesítése
Minden érintett munkatárs értesítése, adott esetben munkavégzési engedély érvényesítése. Tájékoztassa őket a munka ütemezéséről és arról, hogy a berendezés mennyi ideig nem érhető el.
Harmadik lépés: Leállítás
A berendezés megfelelő leállítása nem annyiból áll, hogy „kihúzzuk a konnektorból”. Első a biztonság, ezért ügyelnünk kell a sorrendiségre és a megfelelő műveletekre. Pl a megmunkált anyag kijáratása, hőmérsékletek stb…
Negyedik lépés: Leválasztás
Kapcsold le az energiaforrást és engedd ki a tárolt energiát! (sűrített levegő, forró gőz stb…) Válaszd le a megfelelő helyen! Függetlenül attól, hogy az elsődleges energiaforrások tartalmazzák-e az áramot, a gőzt, a vizet, a gázt, a sűrített levegőt stb, ne feltételezzünk meg az ellenőrzésről. PDCA.
Ötödik lépés: Zárolás
Csatlakoztassa a megfelelő eszközt (pl: szelepzár), majd annyi lakattal, ahányan a berendezésen dolgoznak végezze el a zárolást ill helyezen fel figyelmeztető címkét. A zároló eszközt úgy kell megválasztanunk, hogy biztosak legyünk benne: a berendezés nem indítható el az eszköz eltávolítása nélkül.
Hatodik lépés: Másodlagos energiák ellenőrzése
Míg az elsődleges energiaforrások leválasztása megszünteti a potenciális veszély nagy részét, lehetséges, hogy vannak olyan maradék energiaforrások, mint például a hőrendszer csapdába eső hője, esetleg füst, amit el kell szívni vagy akár feszültség rugós szerelvényben stb…
Hetedik lépés: Tesztelés
Miután leválasztotta az összes elsődleges és másodlagos energiaforrást, próbálja meg elindítani a berendezést, hogy ellenőrizze, a zárolás sikeres volt-e. Indítás előtt ellenőrizze, hogy senki sincs olyan helyzetben, ahol megsérülhetne. Sikeresek eljárás után megkezdhetjük a munkavégzést.
Nyolcadik lépés: Munkavégzés
Biztonságosan végezd el a feladatot!
Kilencedik lépés: Üzembe helyezés
A munka befejeződött, és az összes szerszámot és egyéb anyagot eltávolították, a gép újra üzembe állítható. Az eljárásnak itt is meg kell határoznia a pontos lépéseket, a helyes sorrenddel együtt. Tehát a munka befejeztével készítsd elő a rendszert az újraindításra: helyezz vissza minden védőburkolatot, távolítsd el a lakatokat/zárakat és informálj minden területen dolgozó munkatársat!
Végül indítsd újra az eszközt / rendszert!
A légitársaságok pilótái hiába repültek akár több ezer órát, minden felszállás előtt átmennek lépésről lépésre a folyamatokon – pedig valószínűleg alvás közben is képesek lennének végrehajtani a műveleteket – annak érdekében, hogy minden biztonságosan történjen. Ugyanígy segít bennünket egy részletes lockout / tagout program. Talán az egyik legjobb módja annak a biztosítására, hogy senki ne sérüljön meg, és ne sérüljenek meg a gépek, berendezések sem.
Több, mint húszéves tapasztalattal rendelkező kollégáimmal, amiben segíteni tudunk:
- a gépek energia lezárásának és mentesítésének felmérése,
- meglévő rendszerek felülvizsgálata,
- a rendszer megtervezése és teljes kivitelezése,
- szükséges dokumentációk, nyomtatványok és a kézikönyv elkészítése
- kiváló minőségű eszközök, tárolók és vizuál-management eszközök biztosítása
- munkatársak képzése, tréningek lebonyolítása