Lean-es könyvek a polcomról. Harmadik könyv: Things Come Apart’ by Todd McLellan

A Lean módszerhez hogyan jön az az ember, aki szétszedi a dolgokat, gépeket, minden darabot kategorizál és aprólékosan elrendezi, majd végül lefényképezi a végső „leltárt”? 

Hazájában, Kanadában Todd McLellan sikeres fotós, akinek állandó témája a vidéki tájak, motorkerékpárok és a csirkék. 🙂

Todd több, mint húsz éve foglalkozik fotózással. Legismertebb sorozata a mindennapi tárgyaink „lerombolásáról” szól: tükörreflexes fényképezőgéptől a falióráig, az eszpresszógéptől a 3D nyomtatóig és a láncfűrésztől a legmenőbb új technológiáig – minden tárgy minden egyes alkatrésze láthatóvá válik.

A fotóival nem csak a kiállításokon találkozhat az érdeklődő, hanem könyv formájában is napvilágot látott a Thames & Hudson kiadásában.

Egyes tárgyak érdekes tartalmakat tárolnak, mint például ez az 1999-ben készült, 28 komponensből álló Pyrene tűzoltó készülék

Első pillantásra talán meglepő, hogy egy művészi fotóalbum helyet kap egy Lean-es könyvespolcon. De Todd McLellan Things Come Apart című kötete nemcsak vizuális élményt kínál – mély és tanulságos kapcsolódási pontokat nyit a lean gondolkodás, a fenntarthatóság és a problémamegoldás irányába is.

McLellan kanadai fotós, aki több mint két évtizede alkot. Legismertebb sorozatában mindennapi használati tárgyakat – például láncfűrészt, tűzoltó készüléket, fényképezőgépet vagy laptopot – szed alkatrészeire, majd minden darabot gondosan elrendez, és művészi igényességgel lefotózza az így létrejött „leltárt”.

A könyv – és az egész projekt – mélyebb rétege azonban nemcsak esztétikai. McLellan munkája emlékeztet minket arra, amit a lean egyik legfontosabb alapelve is tanít: értsük meg a rendszert, a működést, és mindig lássuk a dolgok belső összefüggéseit. A szerelés, javítás, szétszedés és újragondolás folyamatai mind a lean alapértékei közé tartoznak.

A könyvben több mint ötven gyönyörűen fényképezett design-klasszikus látható darabról darabra szépen elrendezve, vagy akár felrobbanva 27 787 egyedi alkatrészre….

“Knolling” szabályainak megfelelő elrendezés ill. ugyanaz a tárgy művészi értelmezése

A könyv különösen izgalmasan kapcsolódik a Total Productive Maintenance (TPM) két fontos pilléréhez:

1. Öntevékeny karbantartás (Autonomous Maintenance) – ahol a gépek kezelői aktívan részt vesznek a berendezések napi karbantartásában, tisztításában, állapotellenőrzésében. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy valóban megértsék, hogyan működik a berendezés, hogyan épül fel, és mikor jelez problémát. A könyv képi világa épp ezt az érzékenységet fejleszti: kíváncsivá tesz, közelebb visz a tárgyak belső logikájához. A részletek iránti figyelem – amit a szerző is gyakorol – kulcsa annak, hogy egy operátor felelősséggel viszonyuljon a gépéhez.

2. Korai berendezésmenedzsment (Early Equipment Management) – célja, hogy a mérnökök és fejlesztők már a tervezés során figyelembe vegyék a karbantartás szempontjait: könnyű hozzáférhetőség, egyszerű karbantarthatóság, letisztult elrendezés. A Things Come Apart fotói inspirációként szolgálnak ehhez is: megmutatják, hogyan lehet egy komplex gépet úgy szétszedni és dokumentálni, hogy annak minden eleme értelmet nyer. Ez a fajta átláthatóság és vizualitás a lean tervezés egyik kulcsa.

A Things Come Apart oldalain kirajzolódik a funkció és forma viszonya, a régi tárgyak robusztus, javítható minősége és a modern technológiák bonyolultsága. A könyv egyfajta tisztelgés az ipari tervezés, az emberi találékonyság és az anyag iránti kíváncsiság előtt – mindezt precízen rendszerezett, szinte 5S-szerű elrendezésben.

Ez az album egyaránt lehet inspirációs forrás mérnököknek, lean-szakembereknek, karbantartóknak, barkácsolóknak vagy egyszerűen csak azoknak, akik nem tudják megállni, hogy bele ne nézzenek egy készülék belsejébe. A Things Come Apart különlegessége, hogy a “szétszedés” élményét nem pusztán destruktív aktusként, hanem alkotó, megismerő és rendszerező folyamatként mutatja be.

Mert néha a fejlődés első lépése az, hogy szétkapunk valamit – csak hogy jobban megértsük, majd jobban összerakhassuk.

Érdemes ebben a rövid videóban nyomonkövetni a “rombolás”-visszafejtés, elrendezés és a művészi alkotás folyamatát.

A Things Come Apart elővarázsolja belőlünk azt a gyermeki örömet, amikor szétszedünk valamit, hogy lássuk, hogyan is működik.

A lenyűgöző album nemcsak a fotózás, restaurálás, és a barkácsolás részleteit mutatja be, hanem a dizájninnováció világának nevezetes alakjainak esszéi is tarkítják.

Miért gondolom azt, hogy ennek a könyvnek helye van a Lean-es polcomon?

Számomra Todd művészi kifejezőmódja azt üzenni, hogy mindig a dolgok mögé kell nézni…daraboljuk fel a problémákat és „tisztítsuk” meg, majd rendezzük újra: egyszerűen, átláthatóan és lehetőség szerint mindenki számára érthetően. Az „5S módszer” pont ilyen izgalmas és egyszerű.

A könyvet pedig ajánlom mindenkinek, aki kíváncsi az anyagi világra, szeret szétszedni és „megbütykölni” dolgokat.

Ennek az 1990-es Homelite láncfűrésznek 268 darabja volt
Svájci bicska a 2000-es évekből. 38 komponens

Related posts