Könyvek a polcomon – Március

Amikor elolvastam Richard Thaler Nudge című könyvét, rájöttem, hogy a viselkedésünk mennyire befolyásolható apró, tudatosan kialakított változtatásokkal – anélkül, hogy bárki megmondaná, mit kellene tennünk. A könyv központi gondolata, hogy a „döntési architektúra” finomhangolásával ösztönözhetünk jobb döntéseket az egészségemben, pénzügyekben vagy akár a jelenlegi projektemben is, ami a munkavédelem területére vonatkozik

A legjobban az a rész tetszett, amely az alapértelmezett beállítások (default options) erejét mutatta be. Thaler világosan bizonyítja, hogy ha például egy munkahelyen az egészséges ételeket szemmagasságba helyezik a kantinban, míg a kevésbé egészséges választásokat alulra vagy kevésbé látható helyre rakják, az emberek automatikusan többet fognak választani a kedvezőbb opcióból – anélkül, hogy bárki megtiltaná nekik az édességeket vagy a gyorsételeket.

Ez számomra óriási felismerés volt, mert rájöttem, hogy a munkavédelmi szokások megváltoztatásánál is ugyanezt az elvet lehet alkalmazni: például, ha a védőfelszerelések könnyen elérhetőek és viselésük a „természetes” választás, akkor az emberek nagyobb eséllyel fognak élni vele, anélkül, hogy kényszerítve éreznék magukat.

A Nudge és a lean módszerek között erős a kapcsolódás, mivel mindkettő a finom terelésre, szokások kialakítására és az egyszerűsítésre épít. Az 5S esetében a vizuális és fizikai jelzések segítenek fenntartani a rendezettséget, míg a Kaizenben a kisebb, könnyen elfogadható lépések és az ösztönző visszacsatolás mozdíthatják előre a folyamatos fejlesztést.

Ha egy munkahelyi eszközt mindig ugyanarra a helyre kell visszatenni, akkor a munkafelület kialakítása (pl. árnyéktáblák, kontúrvonalak) segíthet abban, hogy ez legyen az automatikus döntés.

Színkódokkal, padlójelölésekkel, képekkel (pl. hogyan néz ki egy megfelelően elrendezett munkaállomás) irányíthatjuk a munkavállalók figyelmét. Ez egy “lökés” (nudge), ami megkönnyíti a jó döntést.

A Nudge elv alapján az emberek hajlamosabbak kisebb változtatások elfogadására. Ha egy új munkafolyamat bevezetése során először csak egy részfolyamatot alakítunk át, majd ezt fokozatosan terjesztjük ki, az elfogadás könnyebb lesz.

A Nudge nemcsak elméleti szinten érdekes, hanem gyakorlati megoldásokat is ad arra, hogyan lehet finom ösztönzőkkel javítani az emberek döntésein – ráadásul úgy, hogy közben megmarad a választás szabadsága. Ez az, amiért igazán tetszett.

Kevés thriller ragadott magával annyira, mint Blake Crouch: Sötét anyag című könyve. A történet középpontjában Jason Dessen áll, egy fizikaprofesszor, aki egyik este elrablás áldozata lesz – és egy olyan világban tér magához, ahol minden más. Ebben a valóságban nem családos ember, hanem egy zseniális tudós, aki felfedezett valamit, ami mindent megváltoztat.

A regény pörgős, izgalmas és elgondolkodtató. Crouch mesterien ötvözi a tudományt és az érzelmeket: a kvantummechanika és a multiverzum elmélete nemcsak háttér, hanem a történet hajtóereje. Egy igazi hullámvasút, amely folyamatosan felteszi számomra a kérdést: mi lenne, ha másképp döntöttünk volna az életünkben?

Az egyik legmegrázóbb jelenet számomra az volt, amikor Jason egy padon ül, éhesen, fázva, pénz nélkül, és végig gondolja a különböző rossz döntéseket. Ebben a pillanatban döbben rá, milyen hatalmas ajándék a hétköznapi élet: egy biztos munka, egy meleg otthon, a család szeretete. Sokszor csak egy krízis – munkahely elvesztése, egészségkárosodás – kell ahhoz, hogy igazán értékelni tudjuk mindazt, amink van.

A történet nagyon erős, ráadás számomra, hogy az Apple egy kiváló sorozatot is készített belőle, ami tökéletesen visszaadja a könyv hangulatát és mélységét. Ha szereted a fordulatos, elgondolkodtató thrillereket, akkor a Sötét anyag és az abból készült sorozat is kötelező élmény!

Elolvastam Dan Millman A békés harcos útja című könyvét, és bár nem bántam meg, hogy időt szántam rá, voltak benne olyan elemek, amelyek csalódást okoztak.

A történet alapvetően egy fiatal tornász, Dan spirituális fejlődésének útját mutatja be, amelyet egy rejtélyes bölcs, Szókratész irányít. Az alapgondolat – a belső békére és tudatosságra való törekvés – kifejezetten érdekes és inspiráló lehet. A könyv egyszerű nyelvezete miatt könnyen olvasható, és kétségtelenül vannak benne elgondolkodtató tanítások az életről, a félelmek leküzdéséről és az önismeretről.

Ami miatt mégsem vált igazán kedvencemmé, az a párbeszédek sekélyessége és néhol mesterkélt stílusa. Néha úgy éreztem, hogy a szerző túlságosan leegyszerűsíti a spirituális gondolatokat, és emiatt a mélyebb mondanivaló elveszik. Többet vártam volna ebből a szempontból, de lehet, hogy azok, akik most kezdenek érdeklődni az önismeret és spiritualitás iránt, valójában jó belépő lehet.

Összességében nem volt rossz olvasmány, de nem is hagyott mély nyomot bennem. Amennyiben egy könnyedebb, motiváló történetre vágyunk, akkor érdemes elolvasni. Lehet, hogy én most egy komolyabb filozófiai vagy spirituális történetet kerestem?

Bear Grylls A lélek ereje című könyve sokkal több, mint egy inspiráló történetek gyűjteménye – egy olyan útmutató, amely segít napról napra közelebb kerülni Istenhez, megtalálni az erőt a hitben, és Jézus példáján keresztül eligazodni az élet kihívásai között.

Nem egyszerre és folyamatosan olvasom a könyvet, hanem minden reggel egy rövid fejezetet választok belőle, és annak üzenetét viszem magammal az adott napra. Ez a könyv olyan, mint egy lelki útitárs, amely emlékeztet arra, hogy a hit, a kitartás és a bizalom Isten ajándékai, és ha Hozzá fordulunk, mindig megtaláljuk az utat.

Bear Grylls saját életéből vett kalandokon és megpróbáltatásokon keresztül mutatja meg, hogy a legnagyobb kihívások közepette is ott van velünk Isten. Őszintén beszél a félelmeiről, küzdelmeiről, de arról is, hogyan talált mindig új erőre a Jézusba vetett hitéből merítve. A könyv egyszerre személyes és univerzális – bátorít arra, hogy bízzunk Isten tervében, merjünk nagyot álmodni, és soha ne adjuk fel.

Minden reggel egy új gondolattal indulok útnak, és ez valóban segít abban, hogy tudatosabban, hittel telve éljem meg a mindennapokat. Ha valaki olyan könyvet keres, amely nemcsak motivál, hanem a hitét is mélyíti, akkor A lélek ereje jó választás. Ajánlom!