Könyvek a polcomon – Február

Young Pueblo: Lehet könnyebb

Young Pueblo, Lehet könnyebb című könyvében az önismeret, a gyógyulás és a belső szabadság felé vezető útról ír. A kötet egy inspiráló és könnyen befogadható útmutató, amely segít megérteni, hogyan tehetjük könnyebbé az életünket azáltal, hogy elengedjük a múlt terheit és tudatosabban éljük a mindennapjainkat.

A szerző saját tapasztalataira és meditációs gyakorlataira építve osztja meg gondolatait arról, hogyan formálhatjuk át a belső világunkat. Rávilágít arra, hogy a belső béke nem külső körülményektől függ, hanem attól, hogy mennyire tudjuk kezelni az érzelmeinket és elengedni a régi mintákat.

A könyv egyik kulcsüzenete, hogy a gyógyulás egy folyamat, nem pedig egy egyszeri cél. Időt és türelmet igényel, de ha hajlandóak vagyunk dolgozni rajta, egyre könnyebbé válik az életünk. Ami különösen megfogott, az az, hogy mennyire hangsúlyozza egymás boldogságának támogatását. Nemcsak a saját belső békénk fontos, hanem az is, hogy a kapcsolatainkban figyelmesebbek és segítőkészebbek legyünk. Ha mások jól vannak, mi is jobban érezhetjük magunkat.

A kötet rövid, tömör fejezetekből áll, amelyek egy-egy gondolatot vagy tanulságot járnak körül. Stílusa egyszerű, mégis mélyreható – mintha egy jó barát osztaná meg velünk a legfontosabb felismeréseit.

Ha szeretnél egy könnyed, mégis elgondolkodtató olvasmányt, amely segít letenni a lelki terheket és közelebb hoz a belső nyugalmadhoz, akkor ez a könyv neked szól. Engem különösen az a gondolat érintett meg, hogy az élet nemcsak arról szól, hogy magunkat építsük, hanem arról is, hogy támogassuk egymást a boldogság felé vezető úton.

A vállalkozásindítás és fenntartás izgalmas, de egyben kihívásokkal teli út is. Rengeteg kérdés merül fel már az elött, hogy erre az útra lépnénk: jó az ötletem? Hogyan induljak el? Egyedül? Csapatban? Milyen buktatókra kell figyelnem? A Vállalkozz okosan! új, átdolgozott kiadása pontosan ezekre a kérdésekre ad érthető, gyakorlati válaszokat, méghozzá a hazai viszonyokra szabva.

A könyv szerzői, Vecsenyi János és Petheő Attila, sokéves tapasztalatukkal végigvezetnek a vállalkozásindítás legfontosabb lépésein. Az elméleti háttér mellett gyakorlati példákat, esettanulmányokat és hasznos önellenőrző kérdéseket is kapunk, amelyek segítenek tisztábban látni az üzleti lehetőségeket és a lehetséges kihívásokat. A szerzők nagy hangsúlyt fektetnek a gondolkodásmódra is: hogyan ismerjük fel a lehetőségeket, hogyan minimalizáljuk a kockázatokat, és hogyan építsünk fenntartható vállalkozást.

A könyv számomra különösen azért volt hasznos, mert nemcsak kezdőknek szól, hanem azoknak is, akik már vállalkoznak, de szeretnének hatékonyabban működni. Az új kiadás frissített tartalommal, naprakész példákkal és a mai üzleti környezethez igazított tanácsokkal segít eligazodni a vállalkozás világában.

Ha vállalkozásindításban gondolkodsz, vagy csak szeretnéd jobban érteni, hogyan működik az üzleti világ, akkor a Vállalkozz okosan! egy igazán hasznos, érthető és gyakorlati útmutató, amely segíthet elindulni és sikeresen haladni ezen az úton.

Byung-Chul Han A Föld dicsérete számomra egyfajta párhuzam az előző hónapban elolvasott könyvnek, Az analóg bosszújának. Mindkét könyvben visszatérő motívum a digitális zajtól való menekülés és a világ megélésének egy sokkal lassabb, érzékibb módja. Míg Az analóg bosszújában a fizikai tárgyakhoz és a kézzel végzett feladatokhoz való visszatérés fontosságáról olvastam, itt a kertészkedés nyugalmát és a földdel való kapcsolat mélységét helyezi előtérbe a szerző.

Kifejezetten tetszett, ahogyan a szerző saját kerti élményeit filozófiai gondolatokkal fonja össze, és közben finom kritikával illeti a modern társadalmat, amely a gyors eredmények és az azonnali kielégülés bűvkörében él. A könyv olvasása közben szinte éreztem a föld illatát, a lassan növekvő növények közelségét, és ez egyfajta ellenpontja lett a hétköznapok rohanásának.

A könyv grafikái is nagyszerűek: egyszerűek, de kifejezőek, tökéletesen illenek a szöveg letisztult, elmélkedő hangulatához. Olyan érzést keltenek, mintha egy kézzel rajzolt, személyes naplót lapozgatnék, ami még közelebb hozza Han gondolatait. Összességében nagyon megfogott ez a könyv, és biztos vagyok benne, hogy időről időre visszatérek majd hozzá. A könyvet úgy forgattam, hogy közben Bach, Brandenburgi versenyek c. műve ment a háttérben, ami jól passzol a könyv hangulatához, közben mégsem vonja el a figyelmet

Ken Follett A katedrális c regényét már fiatalon elolvastam egyszer. A tavalyi évben elkezdtem az előzménykönyvet, és úgy döntöttem, hogy sorban fogok haladni, így adta magát, hogy újraolvassam a Katedrálist is. A könyv lenyűgöző történelmi regény, amely teljesen beszippantott. A 12. századi Angliában játszódik, és egy monumentális katedrális építésének hátterében bontakoznak ki a szereplők sorsai – politikai intrikák, hatalmi harcok, emberi küzdelmek és szenvedélyek keverednek benne.

Ami igazán megfogott, az a részletgazdag világépítés. Follett elképesztő érzékkel kelti életre a középkori Angliát – szinte éreztem a kőfaragók verejtékét, hallottam a piac zsibongását, és együtt éltem a szereplőkkel a nélkülözéseiket és reményeiket. Különösen tetszett, hogy a könyv nemcsak az uralkodók és nemesek történetét meséli el, hanem az egyszerű emberek szemszögéből is bemutatja a korszakot.

A karakterek közül Tom építőmester, Aliena és Jack mind különleges ívet járnak be, és nagyon élveztem a fejlődésüket. A cselekmény kiszámíthatatlansága pedig végig fenntartotta az érdeklődésemet – Follett nem kíméli a szereplőit, és néha brutálisan emlékeztet arra, hogy a középkor nem volt kegyes világ.

Nem könnyű olvasmány, néhány rész kissé túlírt számomra, és néha elnyújtottak az építkezési technikai leírások. Bár ezek hozzájárulnak a világ hitelességéhez, időnként lelassítják a történetet. De ha valaki szereti a történelmi regényeket, és nem riad vissza egy vaskos könyvtől, akkor „A katedrális” kiváló szórakozást nyújt – egy igazi mestermű.